logo webu

přihlášení k odběru novinek
a zasílání newsletteru
   
   motyl
 
 
zamyšlení

Změna


Pokud chceme někoho změnit, naznačujeme, že je s ním něco v nepořádku. I když jednáme s tím nejlepším úmyslem, můžeme tím narušit jeho duchovní poučení, poslání a vývoj.

Buďte proto opatrní na nevyžádané rady, informace, doporučení i na nevyžádanou léčbu, pomoc nebo energii. Možná právě posuzování a tlačení do změny člověka, který na to není připraven,  může změnu samotnou v dotyčném zablokovat. Vlastně si možná více stěžuje a potřebuje obejmout a ne situaci opravdu řešit Tehdy, kdy jej přestanete posuzovat, má svobodu změny a vývoje.

To téma není jednoduché, někdy za mnou přichází klienti, které ke mně v podstatě dostrkal někdo jiný. Aby mu udělali radost, přijdou. Ale vnitřně nejsou připraveni něco změnit. Neberou to jako tu aktuálně správnou cestu, nemyslí si, že jsou v nepořádku. Nebo si to myslí, ale zároveň to tak chtějí. Vědomě či nevědomě. A právě proto odmítají pomoc, odmítají něco změnit, odmítají přijmout nabízenou cestu. A to je v pořádku, není třeba je za to kritizovat, odsuzovat a zrovna tak není třeba kritizovat ani sám sebe za to, že to neumím překonat. Přijmout je i včetně téhle neochoty něco změnit, bez kritiky, bez hodnocení, to je ale velké téma, že.

A proto si pak řeknu, že jen vyslechnutí může být to pravé. A tu energii, práci či zájem o změnu se snažím věnovat spíše sama sobě nebo tomu, kdo si o ni sám řekne. Protože i tohle může být ta cesta. A kdo ví, možná ten, kdo odešel s tím, že nic měnit nebude, časem opět zkříží cesty s tou mojí, protože jeho vlastním rozhodnutím bude chtít změnit něco ve svém životě či v sobě samém. A já mu tu změnu můžu zprostředkovat, protože jsem v minulosti čas, kdy nedošlo k jeho změně, investovala sama do jiných nebo do sebe a něco nového jsem se naučila, dozvěděla, rozvinula. A teď mu to můžu nabídnout. Když to chce on, ne když to chtělo moje ego. A ušetřila jsem si v minulosti jeho výtky, že to nejde nebo že to nebude fungovat, nebojovala jsem s tím, abych ho donutila se změnit, když on to opravdu nechtěl. Nedávala jsem mu svoje rady, svoji práci, svoje řešení, svoje energie. Možná by pro něj ani neměly tu správnou hodnotu a on by nevěděl, co dostal nebo co zahazuje. A místo toho si mohl projít životní lekcí, kterou potřeboval. Třebas bolavou, třebas dlouhou, třebas složitou. Ale lekcí, která mu ukázala, zda něco změnit chce či nikoli. Ne někdo jiný, on sám na to musel přijít. Dříve či později. A pro někoho ten čas možná nastane až někdy za dlouho. Přijměme to s pokorou a svému vyskakujícímu egu prostě pošleme víc lásky a uznání, že tak to má být a tak je to správné.

 
© Jan Lodr, logotyp Milan Bauer